Artykuł

Sprawy kuwetowe

nie taki diabeł straszny

Ponieważ zdecydowaliśmy się poruszyć wszystkie aspekty życia z kotem norweskim leśnym należy również omówić temat potrzeb fizjologicznych i naszego najpraktyczniejszego przygotowania do tego tematu.

Kuweta cieszy cię powodzeniem podczas sprzątania ;)

Stare zdjęcie... teraz wszystkie kuwety są odkryte

Wielkość kuwety

Kotów norweskich leśnych do małych kotów zaliczyć nie sposób. W związku z powyższym kuweta powinna uwzględniać ich gabaryty. Nasze kuwety Ferplast Maxi Bella o rozmiarach 50 x 66 x 46 (wysokość), ale nieco mniejsza też bywa okazjonalnie używana.

Niezbędna ilość kuwet

Moim zdaniem konieczna liczba kuwet wyliczana na podstawie ilości kotów jest całkowicie bezsensowna, dlatego że każde stado ma inne potrzeby czy przyzwyczajenia. Kuweta musi być często sprzątana. My, jeśli możemy, sprzątamy po każdym użyciu, godzinę po posiłkach, rano i przed snem. Kot musi mieć kuwetę do stałej dyspozycji i w ustronnym miejscu zapewniającym intymność i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dysponujemy dwupoziomowym mieszkaniem czy domkiem, to każde piętro wymaga kuwety. Piętro, na którym koty przebywają najczęściej powinno być wyposażone w co najmniej dwie kuwety. Odrębnym zagadnieniem tutaj pomijanym jest kwestia ilości kuwet przy kotach hodowlanych. W naszym przypadku 3 kastraty wymagały dwóch dużych kuwet, po wprowadzeniu kotki i kocura hodowlanego dodaliśmy jeszcze jedną.

Kryta czy odkryta

Powszechnie uważa się, że duże koty potrzebują kuwet krytych. My dysponujemy trzema dużymi kuwetami krytymi, jednakże na stałe zdjęliśmy zadaszenie, ponieważ okazało się zbędne i koty wybierały kuwety otwarte. Każdy hodowca ma w tym względzie jednakże inne doświadczenia.

Zadaszenie może być istotne z dwóch powodów:

  • Jeżeli kuweta stoi w mało ustronnym miejscu, to zadaszenie zapewni kotu potrzebny spokój i intymność.
  • Ponadto zadaszone kuwety chronią częściowo przed wysypywaniem żwirku podczas zasypywania tego, co kot tam akurat zostawia. Drzwiczki w kuwetach krytych nie spotkały się w przypadku naszych kotów ze zrozumieniem i po pięciu minutach zostały zdemontowane.

Rodzaj żwirku

Z rodzajem żwirku jest jak z preferencjami dotyczącymi nadmorskich plaż: piaszczysta polska czy kamienista hiszpańska – obie mają zwolenników. Ostatecznie wypocząć można i nad Bałtykiem i nad morzem Śródziemnym.

Doświadczenia hodowców w tym względzie też są różne. Testowaliśmy różne rodzaje żwirków: od bentonitu, poprzez drewniane aż do żwirków kukurydzianych. Wszystkie zbrylające się. Polecamy zakup różnych i sprawdzenie, który Państwa kotu pasuje najbardziej. Ponadto polecamy okresowe zmiany w tym względzie, aby pupil nie stał się wybredny i w razie zaistniałej potrzeby potrafił skorzystać z różnych opcji. Małe kocięta powinny korzystać ze żwirków naturalnych, aby w przypadku umyślnego lub przypadkowego spożycia nie groziło to poważnymi konsekwencjami.

Z naszych doświadczeń wynika, że najlepsze własności ma żwirek kukurydziany – doskonale się zbryla i najdłużej zachowuje świeżość. Nasze koty wolą bentonit, ale akceptują kukurydzę.

Proszę mi teraz nie robić zdjęć

Copyright © 2013 Una Voce*PL. Wszelkie prawa do serwisu oraz treści zastrzeżone.
Realizacja strony: unavoce-design.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Polityka Una Voce*PL.