Artykuł

Żywienie kota - polecane praktyki

każdy znajdzie własną receptę, my przedstawiamy naszą

Główny mięsożerca

Razem nawet lepiej się je

Kuszące zapachy i widok

Ogólne refleksje

  • Dobrze, jeśli kot został przygotowany w hodowli, a następnie w Państwa domu, do jedzenia różnego rodzaju pożywienia: mięsa gotowanego, surowego, odpowiedniej ryby, jaj, odrobiny twarożku, krewetek jak również dobrej jakości kupnych karm mokrych (np. saszetek) jak i suchych. Ważne również, by został przyzwyczajony do pożywienia o różnym stopniu rozdrobnienia: od papki do kawałków mięsa.
  • Nowe karmy czy inne rodzaje pożywienia należy zmieniać stopniowo w szczególności w przypadku kotów młodych. Łatwiej zmienić pożywienie w ramach tej samej grupy (jedne saszetki z kurczakiem w kawałkach zastąpić innymi; karmę suchą bezzbożową podobną równie dobrej jakości).
  • Karmy należy dobierać ze względu na wiek, kondycję, stan zdrowia, ale również upodobania naszego zwierzaka pod warunkiem, że nie ucierpi na tym jakość pożywienia.
  • Nie należy kierować się powszechnymi reklamami ani niską ceną – za tymi pułapkami zawsze stoi złej jakości karma zazwyczaj całkowicie pozbawiona istotnych składników odżywczych, wzbogacona dodatkami mającymi nasze koty zachęcić do spożycia. Na drugiej szali jest zdrowie i dobra kondycja kota. Wybór należy do Państwa.
  • Kot jest mięsożercą. Biorąc pod uwagę powyższe fakty należy analizować skład kupnych karm i wybierać te najbardziej zbliżone do kocich potrzeb. Wysoka cena nie jest również gwarancją wysokiej jakości. Większość kupnych karm mokrych nie jest w pełni zbilansowana i dlatego powinna stanowić jedynie uzupełnienie diety naszych pupila. Polecanym przez nas sposobem żywienia kotów jest dieta BARF oparta o naturalne składniki i uwzględniająca potrzeby kota. Przygotowanie posiłków wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Zainteresowanym służymy pomocą.

Trawa - doskonały sposób na odkłaczanie

Zakupy były udane, będzie co turlać po podłodze

Parę słów o przysmakach

Każdy sklep zoologiczny jest pełen przysmaków dla zwierząt. Wszystkie przysmaki charakteryzuje wymyślny kształt, podejrzany skład i chwytliwa reklama. Dobrym zwyczajem jest zastąpienie kupnych przysmaków "naturalnymi" czyli np. innym rodzajem karmy suchej (np. o innej granulacji) podawanej po parę granulek, kropelką śmietanki, jedną krewetką podgotowaną podawaną jako przysmak i podzieloną na drobinki. Jedynym przysmakiem kupnym podawanym w naszej hodowli są tzw. serduszka z tauryną. W istocie kotu nie zależy na przysmaku tylko na kontakcie z nami i łatwo nadmierne zainteresowanie przysmakami zastąpić po prostu zabawą z naszymi ulubieńcami.

Przydatne źródła informacji

  • BARFNY ŚWIAT – forum z gotowymi przepisami zarówno dla nowicjuszy jak i specjalistów. Miejsce wymiany doświadczeń. Eksperckie analizy jakości karm. Dla wszystkich szukających odpowiedzi „Jak karmić zwierzęta, aby były zdrowe, aktywne i zadowolone”. Baza wiedzy o karmach suchych i mokrych dostępnych w sprzedaży.
  • ARTYKUŁ O SUCHEJ KARMIE / numer 2/2012 – Ciekawy artykuł założycielki BARFNEGO ŚWIATA, który pozwala m.in. znaleźć własną odpowiedź na pytanie, czy karmy suche powinny stanowić podstawę pożywienia oraz jak oceniać karmy suche na podstawie analizy składu.
  • KOCIA DIETA - Jako jeden z tematów dla opiekunów kotów

Menu naszych kotów

Wykorzystywane karmy suche: 1choice, Acana, Orijen.

Wykorzystywane karmy mokre to saszetki: Almo Nature, Animoda vom Feinsten, Applaws oraz puszki Feline Porta 21.

Nasze koty mają różne upodobania. Od zatwardziałych chrupkożerców jak Morgul do pasjonatów BARF-a wśród których królują panie. Mokre jedzenie prawie u wszystkich wywołuje zainteresowanie, dłuższy brak zmian w diecie (np. 3 miesiące te same saszetki o tym samym smaku) brakiem ich zainteresowania. Jeszcze do niedawna jedzenie było stale dostępne. Teraz powoli przekonujemy się, że powinno pojawiać się w pewnych porach, ponieważ w naturze kot nie spaceruje po bufecie a jedzenie jest nagrodą okupioną wysiłkiem. Nie możemy stworzyć kotu warunków jak w naturalnym środowisku, ale kopiowanie pewnych wzorców jest wskazane.

Koty dostają dwa razy dziennie mokre jedzenie: najczęściej jest to BARF lub saszetki dobrej jakości.

Dla chrupkożerców, spóźnialskich lub kotów, które akurat w danym dniu ochoty na mokre jedzenie nie mają pozostaje karma sucha dostępna rano i wieczór przez czas około 2-3h.

W połowie dnia po naszym powrocie z pracy otrzymują zazwyczaj małe co nieco, w tej roli występuje zazwyczaj żółtko (1 zółtko na 2-3 koty), odrobina serka białego czy krewetka. Ale nie jest to konieczne.

Świeża woda jest stale dostępna. Chociaż logika nakazuje stawianie miski z wodą koło jedzenia, to koty zazwyczaj z tej miski nie korzystają. Wybierają natomiast wszystkie inne źródła wody wystawione na "szlakach" swoich wędrówek. Obecność źródeł wody w różnych miejscach zachęca koty jej do spożycia, co jest szczególnie ważne w przypadku podawania karm suchych.

Szczegółowe informacje o polecanych poza BARF-em karmach udostępniamy w materiałach przekazywanych opiekunom w ramach wyprawki.

Morgul miłośnik wodopoju - śpi z kryzą w misce

Miłośnik wodopoju - bardziej dba o kryzę i jej nie topi w misce

Copyright © 2013 Una Voce*PL. Wszelkie prawa do serwisu oraz treści zastrzeżone.
Realizacja strony: unavoce-design.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Polityka Una Voce*PL.