Artykuł

Psy i koty pod jednym dachem

kto będzie przywódcą stada

Mamy od Państwa wiele pytań o to, czy kot i pies może żyć w zgodzie pod jednym dachem. Chętnie podzielimy się doświadczeniami, natomiast należy pamiętać, że każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie uwzględniając zarówno cechy danych ras jak i charakter poszczególnych zwierząt.

W naszym kociopsim świecie pod jednym dachem zgodnie żyje pięć dorosłych kotów oraz dwie suczki: zrównoważony owczarek niemiecki oraz sznaucerzyca czyli średni brodacz monachijski o dającym się wszystkim we znaki ADHD.

Wspólne spanie na dywanie

Ale psy to trzeba sobie wychować!

Nasze spostrzeżenia dotyczą zwierząt, które pozostają pod dobrą opieką, nie były uczone agresji i ich stan psychiczny nie budzi zastrzeżeń. Przygotowanie do wspólnego życia kotów i psów najlepiej wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie życia i powinna postępować powoli. Socjalizacja zwierząt w hodowli również w tym aspekcie będzie u Państwa dobrze procentować.

Należy pamiętać, że nasze zwierzęta nie muszą się kochać, patrzeć w swoje oczy i wyznawać miłości. Wystarczy, aby się tolerowały. Część kotów będzie unikać bliższych kontaków z psami i mijać je z obojętnością, inne będą przychodzić do psów na porcję pieszczot. Nawet maleńki kociak zaczyna budzić respekt jak odważnie pacha łapką w kierunku dużego psiego nosa. Koty w szczególności hodowlane tzw. przywódcy stada mogą również próbować zdominować psy. Tak też się stało z naszym Tobago, którego psy omijają z daleka, a przechodząc obok potulnie spuszczają łby.

Z obu stron nie obserwujemy celowego męczenia, nadużywania siły. Natomiast zazdrość o zabawy występuje, o czym należy pamiętać i zwierzęta obdarzać zainteresowaniem i czułościami w tym samym stopniu.

Pierwszy miesiąc "dogadywania się"

Koty przynoszą psom swoje zabawki

Nasze koty mają dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu, ponadto mają dodatkowy stale otwarty pokój tylko dla nich. Pokój ten jest podczas naszej dłuższej nieobecności zamykany i nie wynika to z niepokoju o los kotów tylko ze względu na nadmierne zainteresowanie psów kuwetami ;)

Nie zapominajmy o czujności.. to przecież tylko zwierzęta, które czasem nieumyślnie mogą coś zbroić. Nie zakładajmy też negatywnych scenariuszy, jeśli nasz pies nie uraduje się na widok kota. Procedurę wprowadzania nowego psa czy kota do domu z czworonogami należy przeprowadzić powoli i cierpliwie, a na pewno jest duża szansa, że zakończy się sukcesem.

Co ciekawsze: komputer czy pies?

Misiek wspierający Dżinę po jej kastracji

Copyright © 2013 Una Voce*PL. Wszelkie prawa do serwisu oraz treści zastrzeżone.
Realizacja strony: unavoce-design.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Polityka Una Voce*PL.