Artykuł

Pielęgnacja kota

obowiązek czy przyjemność

Kota norweskiego leśnego nie sposób pomylić z inną rasą. Z wiekiem "norweg" się "ofutrza", rośnie oprócz gęstego podszerstka długi włos ościsty i to sprawia, że nasz kot zyskuje niepowtarzalny i malowniczy wygląd. Wspaniała kryza sezonowo szczególnie u młodych kotów w lecie się przerzedza. Koty najpiękniej prezentują się zazwyczaj w okresie zimowym i wczesną wiosną, ale znamy wyjątki od reguły. Niektóre na przekór przewidywaniom najpiękniejszą kryzę mają bowiem latem. Z wiekiem u wielu "norwegów" kryza utrzymuje się już cały rok.

Przycinajmy pazurki ;)

Ach, pięknym być

Wzajemne mycie

Zaskoczeniem dla nas było to, że tak długie i gęste futro nie wymaga nieustannej pielęgnacji. A przyzwyczajone do pielęgnacji od maleńkości koty często traktują czesanie jako dodatkową formę zabawy. Mamy miłośników, którzy potrafią w kolejce czekać na tę chwilę przyjemności.

Czesanie raz na tydzień lub nieco rzadziej dodatkowo poprawia kondycję sierści. Ewentualne nieznaczne kołtunienie jest cechą wybitnie osobniczą. W przypadku połowy naszych kotów grzebień po czesaniu pozostaje czysty, pozostałym w szczególności wyczesujemy tzw. "portki".

Kąpiel kota jest czynnością całkowicie nienaturalną i zbędną. Koty myją się same. Zdarza się jednak, że lekka niestrawność pozostawia na pięknych portkach ślad. Wystarczy przemyć problematyczny fragment, ostateczne upiększenie pozostawiając kotu. Jeśli jednak z jakichś względów kąpiel okazuje się niezbędna, to należy skorzystać ze specjalistycznych preparatów kosmetycznych, które oprócz własności higienicznych mają również walory pielęgnacyjne.

Mycie w promieniach słońca - sama przyjemność ;)

Fan czesania Misiek: "Poczeszesz mnie?"ć

Jedynym zabiegiem, który wykonujemy regularnie dwa razy w miesiącu jest przycinanie pazurków przednich łap specjalnymi cążkami. Nasze koty nie ustawiają się wprawdzie do tego w kolejce, ale też nie protestują. Nowi opiekunowie zostaną w tym względzie przez nas przygotowani. Pazurki skracane są z czysto praktycznych powodów. Podczas ugniatania człowieczego brzucha, co jest wyrazem zaufania i bezpieczeństwa, lub noszenia na rękach ostre pazurki mogą wczepiać się w ubranie. Poza tym w trakcie wspólnych zabaw kociego stada, przebiegających z różnym natężeniem mogą ucierpieć kocie nosy. Mimo że od najwcześniejszych chwil małe kocięta są uczone przez starsze delikatności, to jednak przycięcie pazurków stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Copyright © 2013 Una Voce*PL. Wszelkie prawa do serwisu oraz treści zastrzeżone.
Realizacja strony: unavoce-design.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Polityka Una Voce*PL.